感謝

Production Team

Associate Producer -  Ken Graves
Additional Camera  - Ryu Kodama・Joe Sacco・James Okubo
Production Assistant - Sara Ai Coe・Cherrie Mio Rhodes
Second Production Unit - Tomoyasu Ishii・Luis Silva・Mari Sugiyama・Maya Nunokawa・Takahiko Watanabe
Sound Consultant - Michael Komagata
Interns  - Lisa Hayamizu Andres Ooshiro

Post-Production
Colorist - Peter Majtan
Sound Mixer  - Jeffery Jousan
Narration Recording - Sal Mix
Editor consultants - Dan Morita ・Lise Angelika Johnson
Story consultants - Natalie Maya Willer・Deborah DeSnoo・Ivy Yukiko Ishihara・Luis Patron・Joe Sacco
Transcribers  - Lisa Hansen・Virginia Vaughn・Lenna Stites・Emi Ota・Rachel Satou ・Cynthia Shibata・Michael Boyd・April Moreno・Rino Koshimizu

Development, Outreach & Research
Crowd Funding Coordinator  - Erika Wiseberg
Translation - John Knieriem・ Hiromi Yoshida・ Chika Watanabe
Subtitles - J. MaXwell Powers ・Mika Tanaya (Soli Consultants, Inc.)・Geraldine Oudine (French)・Noelia Blanco (French)・Miki Rammelmayr Shimazaki (German)・Japanisch-Deutsches Zentrum Berlin (German)・Javier Fernández Pello (Spanish)・Ellen Faustinelli Nakamura (Italian)・Silvia Telloni (Italian)・Roberto Maxwell (Portuguese)
Graphic Designer - Erika Nishizato
Graphic Designer - Erika Nishizato
Web Designer - Steve Farrugia
Copy Editor  -  Steven Nishida
Photographers - Ryu Kodama・Michael Connolly・Ikon Chiba・Jayson Carpenter・Albert Siegel・Achim

Volunteers

Event Support
Sam Baron・Tender Armstrong・Kris Roche・George Kuramochi・Jon Janzen・Love Drive・Nazihah Zaki・Jean-Philippe Rousse・We are One Kansai・Las Chicas・Shooters Bar and Grill・Institut Franco-Japonaise du Kansai

Indiegogo Support
Stephen Murphy-Shigematsu Roland Kelts・Holly Thompson・Suzanne Kamata・Laurel Kamada・David Curtano・Jun-Pierre Shiozawa・Takeaki Yamazaki・ColdFeet・Avant Garde・Danny Katz ・Anna Stassen・Ken Niimura・Maya Nunokawa・Asuka Ito・Jayson Carpenter

Contributors

Kate Brady & Kazuyoshi Nishikura ・Kayoko Takagi & Arturo Manuel Pérez Martínez ・Leon Nagi Pérez Takagi ・Stephan Schmidt ・The Aki Family ・Duncan Ryuuken Williams ・Winnie & Tsuneo Inui ・Lisa Kaps ・Akira Uchimura (Nikkei Youth Network)・Cyrus & Zal Sethna (Soli Consultants, Inc.)・Paul de Vries・Kim Luoma・Anthony Borthwick・Hidemori Miyano Asano・Sue Connolly ・Erik Olson-Kikuchi・Ken Makino

Victoria Eugenia Lidia Martínez Cañas ・ Aiko Takagi・Elizabeth Brady・Martha Brady・Joan & Jim Bernard・Andrew Byrnes & Isabel Stenzel Byrnes・Joel Fox・Winky & Akemi White・Michael “Merik” Perkola・Asuka Krumholz ・Helen Fujimoto・Kevin Brown・Erin Sakakibara・Chuck Sandy・Chris Zarodkiewicz

Suzanne Miyake・Nori Sugisaki・Wil Lautenschlager・Ken Niimura・freescape・Jef Chiba Sterns・Marc Smolowitz・Naomi Takeuchi・Misako Kitaoka・Fabiola Oshiro・Roxana Oshiro・Christian Zevallos Nakandari

Miya Inui & Geoffrey Katsuhisa・ Liz Jacobs・Francisco Utrillas Morita & Family・Leo & Seri Nishida・Louisa-Jane ‘LJ’ Turner・Etsuko Asami・Glenn Boothe・Michael Degani・Kate Michi Ettinger・Hideo Yoshino ・Hiroko Iwakuma・Kaoru White・Hiroto & Mia Matsumuro Plaugh・Minda Dettman・Noah Dettman・Ari Dettman・Aika Bonn Miyake・Laura Ai Whitten・Adam J. Sorkin・Alex Hiroya Skier・Andrew Masaki Skier・Midory Tsuneizumi・Thomas Swift・Dan Ondiege・Dean Newcombe・Fernán Izquierdo Moreno

Seiichiro Fujiwara ・John Racine・Ruby Mae Lunde・Mica MacInnes・Heidi Vesterinen・Amanda Harlow・Mami Aoki Fujikawa・David Rubenstein ・Mike Ikeda ・Mari Gish・Watsunya Ferreira・Kiyoshi Houston・Samuel Makino・Sidney Dodson・Atsushi Kugue・Nathalie Ahanda・Tim Greer・Carol Rocker・Margaret Orleans・Eriko Machi・Rich Tully・Charles Hil・Mieko Beyer・Mary Sisk Noguchi ・Andre DiMuzio・Humi Haku・Erina Ogawa・Robert Morrison・Natalia Vallejo Calvo